AĞAÇ TESBİH MODELLERİ VE AVANTAJLARI - Profesyonel Blog
Blog Aksiyon

AĞAÇ TESBİH MODELLERİ VE AVANTAJLARI

Ağaç Tesbih kimilerine göre değerli taşlardan yapılmış teşbihlere nazaran daha az değerli görülür. Bu büyük bir yanlıştır. Eğer algı ise yine büyük bir yanlış algıdır. Zira öyle muazzam ağaçlardan yapılmış tesbihler vardır ki, birçok değerli taştan yapılmış teşbihlerden bile değerlidir.

Tesbih tutkunları, tesbih koleksiyoncuları tesbihleri değerlendirirken veya teşbihlere değer biçerken iki ana kıstası ölçü olarak kabul ederler.

 1. Tesbihin yapıldığı malzeme ve maden!
 2. Tesbihi yapan ustanın mahareti ve işçiliği!

Bu iki ölçü kıstası olmadan teşbihe veya teşbihlere değer biçmek yanlış olur.

Ağaç tesbih diğer tesbih modellerinde olduğu sağlık açısından birçok fayda sağlamaktadır.

Ağaç Tesbihin faydalarını ve avantajlarını sıralamadan önce ağaç tesbih modellerine değinelim.

AĞAÇ TESBİH MODELLERİ

 • Kuka tesbih
 • Öd Ağacı Tesbih
 • Elma Ağacı Tesbih
 • Pelesenk Ağacı Tesbih
 • Venge Ağacı Tesbih
 • Akasya Ağacı Tesbih
 • Azube Ağacı Tesbih
 • Tarçın Tesbih
 • Abanoz Ağacı Tesbih

 

Daha birçok ağaç tesbih modeli sıralayabiliriz.

AĞAÇ TESBİHİN FAYDALARI VE AVANTAJLARI

Ağaç tesbihin en büyük avantajlarından birisi şüphesiz ki değerli taşlardan yapılmış teşbihlere göre ipinin kopma ihtimalinin daha düşük olmasıdır. Taşlardan yapılmış tesbihler, ağaçtan yapılmış teşbihlerden farklı olarak zaman içerisinde çektikçe tesbih ipinin aşınmasına, yıpranmasına ve kopmasına neden olur ki bir tesbih severin başına gelebilecek en kötü durumlardan biri de tesbih ipinin kopup, tesbih tanelerinin ortalığa saçılmasıdır.

Birçok değerli taştan yapılmış tesbih gibi ağaç tesbihin de insan sağlığına ve vücuduna faydaları vardır. Ağaç tesbihin bilimsel olarak kanıtlanmış en büyük faydası avuç içindeki bakteri yok etmesi ve avuç içindeki terlemeyi önlemesidir. Sağlık uzmanları elin veya avucun terlemesi nedeniyle oluşan bakterileri yok etmek için ağaç tesbih kullanmayı tavsiye etmektedirler.

Kuka tesbih, tarçın tesbih veya zencefil tesbih gibi kokulu ağaçlardan yapılmış tesbihler çekildikçe veya avuç içerisinde tutuldukça elde hoş bir koku meydana gelmesini sağlar.

Pelesenk ağacından yapılmış tesbihlerin insandaki cesaret duygusunu arttırdığına ve karar vermek yeteneğini güçlendirdiğine inanılır.

Budistlerde elma ağacından yapılmış tesbihlerin uğur getirdiğine inanırken, İslamiyet’te cennet meyvesi olarak adlandırılan hurmadan yapılmış tesbihler rağbet görür.

About Vural Egemen SARIGÖZ 55 Articles
23 Nisan 1984 Adana doğumlu, 2005 yılından bu yana profesyonel olarak kurumsal firmalara blog yazarlığı, içerik yazarlığı, metin yazarlığı, reklam yazarlığı gibi konularda hizmet vermektedir. Sevdiği iş olan yazmak onu maddi ve manevi tatmin etmektedir. Çok az uyur, çok fazla içerik üretir. Profesyonel olarak tanıtım yazıları hazırlar ve bunları sosyal medyada pazarlar. İçerik Pazarlama, Blog SEO gibi kitap çalışmalarını sürdürmekmektedir. Yayınlanmış bir adet Yeni Başlayanlar için Blogger isimli e-kitabı bulunmaktadır. Adana'da yaşamakta olup Adana'yı çok sevmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*