Binboğa Bal, Kooperatif Balı - Profesyonel Blog
Blog Aksiyon

Binboğa Bal, Kooperatif Balı

Merhaba Sevgili Okur.
Bu yazımızda sizlere bir kooperatif markası olan Binboğa bal ürünlerini tanıtacağım. Yazıyı okumaya başlarken aklınıza neler geldiğini biliyorum. Bu markanın balları o pazarlama tvlerinde 100 kilosu 100 liraya satılan ballardan değildir. 🙂 Binboğa bal, Kooperatif balı nedir hep birlikte inceleyelim.

Binboğa Pazarlama Müdürü Sayın Tacim Hanay sayesinde öğrendiğim ve hakkında fazlaca bilgi edindiğim bir o kadar da şaşırtıcı bilgiler/veriler edindiğim Binboğa markası hakkında merak edilecek bilgileri paylaşacağım.


binboga-011

Binboğa Markası Nasıl Ortaya Çıktı?

Binboğa markası bir Adana markası dersem yanlış bir ifade kullanmış olmam. 1973 yılında Kozanlı arıcı aileler ile bir araya gelen yetkililer S.S. 745 Sayılı Kozan Bal Tarım Satış Kooperatifini kurup Binboğa markasının doğmasına vesile olmuşlar.

Tamamen organik ve arıcı ailelerin ürettiği balların toplanması, paketlenmesi, pazarlanması ve satışı tamamen kooperatif tarafından yapılmaktadır. Bunun en güzel tarafı bal üreticileri bal sahtekarlığı yapanlarla muhatap olmuyor ve ürettikleri balın gerçek değerinde satılmasını sağlıyor.


Binboğa Balları Nerede/Nasıl Üretiliyor?

Şuan 1400 ortaklı bir kooperatif olan Binboğa Bal, Türkiye’nin ilk bal analiz laboratuvarını da kurarak bir ilke imza atmış durumdadır. Arıcı ailelelerden toplanan ballar üretim tesisinde ambalajlanıp/paketlenip satışa sunuluyor.

(Kısa bir süre sonra online bal satışı yapılacak olan kooperatifbali.com adresinin de faaliyete geçeceğini belirtmekte fayda var)


Bal Çeşitleri Nelerdir?

Üç çeşit ürünleri bulunmaktadır.

  1. Çiçek Balı
  2. Çam Balı
  3. Keven &Kekik Balı

 

  • Çiçek Balı

Arılar tarafından çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından alınarak yutulan nektarın bal midesi denilen organlarında invertaz enzimi sayesinde kimyasal değişime uğramasıyla oluşan kovandaki petek hücrelerine yerleştirilen çok faydalı bir besindir.

  • Çam Balı

Arılar tarafından çam ağaçlarının gövdesindeki çam özlü nektarın kovana taşınması ve bünyelerindeki salgılarla işlemeleri sonucu ürettikleri müstesna bir baldır.

  • Keven & Kekik Balı 

Arılar tarafından keven çiçeğinden alınan nektarın vücutlarında salgıladıkları enzimlerle oluşmasını sağladıkları çok kaliteli çok müstesna bir gıda maddesidir.


Balın Faydaları Nelerdir?

  • Çiçek balı, insan sağlığı için çok değerli ve besleyici bir üründür.
  • Çam balının solunum yollarına, sindirim sistemine olan olumlu etki ve faydaları tıpta da kabul görmüştür.
  • Her sabah ılık su ile karıştırılarak aç karnına içildiğinde, kilo verdirme özelliğine sahiptir.
  • Keven balı anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Surat ile kana karışan, hızlı bir enerji kaynağıdır. Kan yapıcı özelliğe sahiptir. Kalp adalesine faaliyet ve zindelik vermesiyle kalp hastalarına önerilir. Alerjik hastalıklarda zor ve meşakkatli tedavilerin yerine kullanılan alternatif bir tedavi ürünüdür. İhtiva ettiği A, B, C ve diğer vitaminler ile mineraller insana kuvvet ve zindelik verir. Antioksidan özelliğine sahip olan Keven Balı sağlığına dikkat etmeye çalışan herkesin özellikle antioksidan tüketme ihtiyacını giderir. Antioksidanlar, hücrelerde normal metabolizmanın zararlı yan ürünlerini temizleyen bileşenlerdir.

Son Sözler!

Pazarlama Müdürü Tacim Bey tarafından bir hediye paketi tarafıma ulaştırıldı. Çok şık bir hediye paketi idi. Bal çeşitlerinin hepsinin tadına baktım. Hepsi birbirinden lezzetli idi. Bir kere tatmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Aşağıdaki galeriden hediye paketine ait resimlere ulaşabilirsiniz.

Binboğa Bal markasına teşekkür ederim.

Binboğa bal markası ile ilgili resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Binboğa Bal Sitesi

About Vural Egemen SARIGÖZ 55 Articles
23 Nisan 1984 Adana doğumlu, 2005 yılından bu yana profesyonel olarak kurumsal firmalara blog yazarlığı, içerik yazarlığı, metin yazarlığı, reklam yazarlığı gibi konularda hizmet vermektedir. Sevdiği iş olan yazmak onu maddi ve manevi tatmin etmektedir. Çok az uyur, çok fazla içerik üretir. Profesyonel olarak tanıtım yazıları hazırlar ve bunları sosyal medyada pazarlar. İçerik Pazarlama, Blog SEO gibi kitap çalışmalarını sürdürmekmektedir. Yayınlanmış bir adet Yeni Başlayanlar için Blogger isimli e-kitabı bulunmaktadır. Adana'da yaşamakta olup Adana'yı çok sevmektedir.

2 Comments on Binboğa Bal, Kooperatif Balı

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*