Blog İçeriği Üretirken Dikkat Etmeniz Gereken 7 İpucu - Profesyonel Blog
Blog Aksiyon

Blog İçeriği Üretirken Dikkat Etmeniz Gereken 7 İpucu

İçerik yazarının en çok ürettiği, markaların da en çok ihtiyaç duyduğu içerik türü şüphesiz ki blog içeriğidir. Durum böyle olunca diğer içerik yazarları arasında farkındalık yaratmak ve kusursuz içerikler üretmek zorundasınız. Korkmayın, birkaç ipucu ile muazzam ve istenilen şekilde içerikler üretebilirsiniz!

  1. Öncelikle kimin için yazdığınızı, neden yazdığınızı iyice bir öğrenin. 5N1K (Ne, nerede, ne zaman, nasıl, neden, kim?) sorularının hepsine cevap bulup konuya iyice hakim olmalısınız. Bunun yolu markanın size verdiği açıklamayı, varsa örnek metni ve tabii ki içeriğin yayınlanacağı adresi iyice kavramaktan geçiyor.
  2. Her blog içeriğinin yerine göre afilli, yerine göre ise açık ve yalın bir başlığı olur. Başlığınıza sahip çıkın, içeriğinizi ona göre tasarlayıp ve üretin!
  3. İmla kurallarına uyun.” demeyeceğim. Çünkü bunu bir çok Profesyonel Blog Yazarı size fazlasıyla söyledi. Yalnız içeriği ürettikten sonra bir – iki kez yüksek sesle okumayı unutmayın. İçeriği okuduğunuzda sırasıyla gelen cümleler birbirini sevmiş mi, uyuşmuş mu, zaman çekimlerinin arasına kara kedi girmiş mi, kelimelerin akıp gidiyor mu, hepsini net ve bariz bir şekilde göreceksiniz.
  4. Akıştan bahsetmişken, ara başlıklar anlatacağınız şeyleri derleyip toparlar. Akışı sağlar. Yalnız ara başlık kullanacaksanız altını doldurmalısınız. İki cümlelik alt metni olan bir ara başlık, ara başlık olamamış demektir.
  5. Giriş, gelişme ve sonuç sıralamasının nasıl olması gerektiğini zaten biliyorsunuz. Belki de okullarda bize en iyi öğretilen şey budur. Aman farklı olacağım diye bu düzeni bozmayın. Kısaca bahsedin, detaylandırın ve noktalayın. İşte bu kadar basit!
  6. Anahtar kelime biz profesyonel blog yazarlarının canı, ciğeridir. Sizin de öyle olsun. Onu mutlaka kullanın. Ek almasına, değişmesine izin vermeyin. Yalnız değerini kaybetmemesi için defalarca da kullanmayın. 300 kelimelik bir içerikte 20 kez aynı kelimeyi ya da kelime grubunu okuyucunun gözüne sokmak çok hoş olmayacaktır.
  7. O kadar araştırma yaptınız, elbette ki sizin de bir fikriniz var ama markayı en iyi kendisi tanıyacağı için verilen açıklamaya, örneğe sadık kalmalısınız. Size yanlış gelen, markanın doğrusu olabilir. Kişisel fikirlerin ile markanın fikirleri uyuşmayabilir. Bir içerik yazarı olarak en büyük görevin senden talep edileni tamamen aynı şekilde uygulayabilmendir.

Sizinde ekleyeceğiniz ipuçları varsa yorum bölümünden ileterek bu içeriğe katkı sağlayabilirsiniz.

İyi Bloglamalar dilerim.
Profesyone Blog

About Vural Egemen SARIGÖZ 55 Articles
23 Nisan 1984 Adana doğumlu, 2005 yılından bu yana profesyonel olarak kurumsal firmalara blog yazarlığı, içerik yazarlığı, metin yazarlığı, reklam yazarlığı gibi konularda hizmet vermektedir. Sevdiği iş olan yazmak onu maddi ve manevi tatmin etmektedir. Çok az uyur, çok fazla içerik üretir. Profesyonel olarak tanıtım yazıları hazırlar ve bunları sosyal medyada pazarlar. İçerik Pazarlama, Blog SEO gibi kitap çalışmalarını sürdürmekmektedir. Yayınlanmış bir adet Yeni Başlayanlar için Blogger isimli e-kitabı bulunmaktadır. Adana'da yaşamakta olup Adana'yı çok sevmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*