Blog Sözlük Nedir, Nasıl Kullanılır? - Profesyonel Blog
Blog Aksiyon

Blog Sözlük Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bir zamanlar ”sözlük yazarı” diye bir kavram vardı, hala var mıdır bilmem ancak geçtiğimiz günlerde blog yazarı arkadaşlarım bir araya gelerek güzel bir projenin fitilini ateşlemişler. Tüm blog yazarlarını aynı çatı altında toplayacak bir sözlük açmışlar. Aslında iyi de etmişler hani zira, bazı zamanlar bloguma yazamayacağım ama yazmak istediğim şeyler oluyor hatta böyle durumlarım için blogumun bir köşesine mikro blog adında bir bölüm entegre etmeyi bile düşünmüştüm. Sağ olsunlar beni bu zahmetten kurtardılar.


Blog Sözlük Nedir?

Blog Sözlük sadece blog yazarlarının üye olabildiği (şimdilik), blog yazarı olmayanların sadece okuyabildiği bir sözlüktür. Sözlük nedir diyen olmaz herhalde.

Açılan başlıklara kendinize göre tanımlar yaptığınız bir sistemdir.  Blog Yazarları tarafından blog yazarlarını ilgilendiren başlıklar açılıyor ve yine blog yazarları tarafından bu başlıklara ilginç tanımlar giriliyor. Diğer sözlüklere göre farkı ise bilgilendirici olmasıdır. Eğer acemi bir blog yazarıysanız, birçok terimi ve tanımı buradan öğrenebilirsiniz.


Blog Sözlük Nasıl Kullanılır?

Sözlük Yazarı olmanın 10 kuralı diye başlamayacağım elbetteki ama sözlüklerde başlık açmak veya başlıklara entry girmek için bilinmesi gerekenler vardır. Öyle her aklınıza geleni yazacağınız bir ortam sanmayın.

Blog Sözlük’ü kullanabilmek için ilk yapılması gereken Blog Yazarı olmaktır. Blog Yazarı olmayan üye olamıyor maalesef. Sanırım ilerleyen zamanlarda blog yazarları ve blog okurları gibi bir sistem getirilecek ama tam netleşmiş bir durum değil. Blog Yazarı olduğunuzu varsayarak devam ediyorum.

(Daha ben bunları yazarken bile bahsi geçen sistem devreye girmiş, blog okuru olarak da üye olabiliyorsunuz.)

Kayıt ol linkine tıkladığınızda aşağıdaki kayıt formu ile karşılaşırsınız.

1

Blog Yazarı olup olmadığınız kayıt formunda belirttiğiniz blogun incelenmesi sonucunda yöneticiler tarafından belirleniyor. Eğer dişe dokunur bir blogunuz varsa, yönetici başvurunuzu blog yazarlığı tecrübenize göre onaylıyor.

Sonrası zaten bildiğiniz sözlük yazarlığıdır. Açılan başlıklara en iyi tanımı girmelisiniz ki ”popüler sözlük yazarı” olabilesiniz.

Nacizane bende bir blog yazarı olarak Blog Sözlük’te vuralege kullanıcı adı ile yer alıyorum.

Şuan itibari ile Blog Sözlük’ün en iyi 3. yazarıyım ama ilerleyen zamanlarda neler olur bilemiyorum.

Blog Sözlük açıldı, gelsenize 🙂

About Vural Egemen SARIGÖZ 55 Articles
23 Nisan 1984 Adana doğumlu, 2005 yılından bu yana profesyonel olarak kurumsal firmalara blog yazarlığı, içerik yazarlığı, metin yazarlığı, reklam yazarlığı gibi konularda hizmet vermektedir. Sevdiği iş olan yazmak onu maddi ve manevi tatmin etmektedir. Çok az uyur, çok fazla içerik üretir. Profesyonel olarak tanıtım yazıları hazırlar ve bunları sosyal medyada pazarlar. İçerik Pazarlama, Blog SEO gibi kitap çalışmalarını sürdürmekmektedir. Yayınlanmış bir adet Yeni Başlayanlar için Blogger isimli e-kitabı bulunmaktadır. Adana'da yaşamakta olup Adana'yı çok sevmektedir.

3 Comments on Blog Sözlük Nedir, Nasıl Kullanılır?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*