Blog Yazarları Hangi Akıllı Telefonları Kullanmalı? - Profesyonel Blog
Blog Aksiyon

Blog Yazarları Hangi Akıllı Telefonları Kullanmalı?

Blog yazarlığı artık ülkemizde ziyadesi ile konumunu bulmuş durumdadır. Markalar, blog yazarları ile toplantılar düzenliyor, blog yazarlarının görüşlerini alıyor ve her şeyden önemlisi, reklam ve pazarlama ayağında blog yazarlarından oldukça fazla istifade ediyorlar. Blog yazarlarının teknoloji ile olan ilişkisini değerlendiren birçok yazı okumuşsunuzdur. Blog yazarları kullandıkları bilgisayarları anlatan yazılar hazırlar, neden bu bilgisayarı tercih ettiğini izah eden içerikler oluştururlar. Çerçeveyi biraz daha daraltıp blog yazarları hangi akıllı cep telefonlarını kullanmalıdır sorusuna karşılık gelen cevapları sıralayabiliriz.

Son yıllara kadar zamanımızdan ‘’Teknoloji Çağı’’ ya da ‘’Teknoloji Devri’’ diye bahsediyorduk ancak gelişen teknolojinin ivme kazanan kollarından birisi olan mobil teknoloji ile çağımızı/devrimizi iki başlık altında değerlendirebiliriz.

  1. Teknoloji Çağı
  2. Mobil Teknoloji Çağı

Bu iki başlık arasında teknoloji çağı üzerine oldukça fazla araştırmalara yer verildi. ‘’Mobil teknoloji ile ilgili blog yazarları ne düşünür’’ den ziyade ‘’blog yazarları hangi cep telefonlarını tercih etmeli’’ konusuna değinmeliyiz.


  • Blog Yazarları Akıllı Cep Telefonlarında Hangi Özellikleri Dikkate Alıyor?

Akıllı cep telefonu kullanmayan kişi kalmadı desek haksız bir veriyi paylaşmış olmayız. Özellikle blog yazarları akıllı cep telefonları konusunda oldukça hassaslardır. Çünkü kullandıkları cep telefonlarının özellikleri severek yaptıkları blog yazarlığı mesleğine yardımcı olmalıdır. Genel hatları ile blog yazarları arasında yaptığım küçük çaplı araştırmalar, küçük ölçekli anketlerle fikir sahibi oldum.

Blog yazarlarının akıllı cep telefonlarındaki en önemli kriteri cep telefonundan da bloğuna içerik gönderebilmektir. Otobüste seyahat ederken aklınıza müthiş bir içerik fikri düşerse cep telefonunuzun notlar kısmını kullanarak notunuzu alır ve bol vakit bulduğunuzda notlarınıza istinaden içeriğinizi oluşturursunuz. Eğer yolculuğunuz uzun soluklu bir yolculuk ise işte o zaman not almak bile yetmeyecek akıllı cep telefonunuzdan bloğunuza içerik göndermek isteyeceksiniz. Peki blog yazarları mobil cihazlarından bloğuna nasıl içerik gönderebilir? Kullandığınız akıllı cep telefonunuzun markası, modeli ve işletim sistemi ne olursa olsun mobil uygulamalar sayesinde bloğunuza kolaylıkla içerik gönderebilirsiniz. Blog yönetim sistemleri mobil uygulamalar geliştirerek blog yazarlarının işini bir hayli kolaylaştırıyorlar.

İOS işletim sistemi ve Android işletim sistemine entegre edilen mobil uygulamalar sayesinde çok kolay bir şekilde bloğunuza post gönderimi yapabiliyorsunuz. En çok kullanılan blog yönetim sistemleri olan WordPress ve Blogger her telefona ve işletim sistemine uyumlu uygulamalar geliştirdi. Bu uygulamaları akıllı cep telefonunuzun kullandığı işletim sistemine göre uygulama mağazalarından ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

İOS işletim sistemi kullanan blog yazarları, AppStore’yi kullanarak, Andorid İşletim sistemi kullananlar ise Google Play’i kullanarak uygulamalarını indirebilirler.

Bunun dışında telefonun hızlı olması da gerekiyor zira bir blog yazarı gün içerisinde bloğuna yapılan yorumlara cevap vermeli, iletişim kısmından yazanlara dönüş yapmalı, bloğunun istatistiklerini takip etmeli, yoğun e-posta trafiğini ivedilikle yönetebilmelidir.

Hal böyle olunca işlemcisi hızlı olan bir akıllı cep telefonunu tercih etmek blog yazarı için kaçınılmaz olacaktır.


  • İOS’mu Android mi?

Bu soru bloğumun iletişim kısmından tarafıma yöneltilen en çetrefilli sorulardan birisidir. Çünkü işletim sistemi kişinin kendi kullanım özelliklerine göre tercih edebileceği bir şeydir. Genel bir algı vardır, ‘’Android kullanmaya alışkın biri İOS kullanamaz, İOS kullanmaya alışmış biri ise Android kullanamaz’’ vs. ancak unutulmaması gereken bir şey var yeni nesil dediğimiz blog yazarları alışkanlıkları ve tabuları yıkma konusunda son zamanların en muktedir meslek gruplarındandır.

Bazı görüşlere göre Android işletim sistemi zamanla yavaşlarken, İOS’ta yavaşlama sorunu görünmüyor. Bazı otoriterlere göre ise her işletim sisteminde güncellemeler nedeniyle yavaşlamalar görülebilir ki bende bu görüşteyim. Çünkü kullandığım birçok cep telefonunu yavaşlama sorunundan ötürü değiştirmek zorunda kaldım. Şuan kullandığım akıllı cep telefonunda işletim sistemi dışında hiçbir güncelleme yapmıyorum. Güncelleme açıklamalarını okuyup eğer gelen güncelleme özellikleri size lazımsa güncelleme yapmalısınız. Aksi takdirde yukarıda da bahsettiğimiz gibi uzmanların değindiği yavaşlama sorunu ile karşılaşmanız kaçınılmazdır.

İşletim sistemi arka planda çalışan uygulamalara karşı gösterdiği performansla da mukayese edilmelidir. Blog yazarları aynı anda web tarayıcı, mail, facebook, twitter, instagram gibi uygulamaları kullanır ve arka planda çalışan uygulama sayısı nedeniyle sistem yavaşlar. Kullanım şeklinize göre bir işletim sistemini tercih edebilirsiniz.


  • Çözünürlük ve Yüksek Pikselli Kamera Ne Kadar Önemli?

Blog yazarları cep telefonlarından bloğuna içerik hazırlarken içeriğine en az bir görsel eklemenin önemini bildiği için ya kamera ile bir resim çekecek veya cep telefonunun ekranından bir görüntüyü içeriğine eklemek isteyecektir. Hal böyle olunca yüksek çözünürlüklü ekran alınan ekran görüntüsünün daha kaliteli olmasını, yüksek pikselli kamera ise çekilen fotoğrafında kaliteli olmasını sağlayacaktır. Kaliteli içerikler kaliteli görsellerle süslenmelidir.

Sadece blog yazarları işleri için değil, günlük yaşam içerisinde de yüksek çözünürlük isteyeceğinden hem iş hem özel yaşam için doğru tercih yüksek çözünürlüğe sahip bir ekran ve kamera olacaktır.

Eğer sizde blog yazarlığı yapıyorsanız, kullandığınız cep telefonunu neden tercih ettiğinizi yorumlar kısmından iletirseniz memnun kalırız.

Profesyonel Blog


 

 

About Vural Egemen SARIGÖZ 54 Articles
23 Nisan 1984 Adana doğumlu, 2005 yılından bu yana profesyonel olarak kurumsal firmalara blog yazarlığı, içerik yazarlığı, metin yazarlığı, reklam yazarlığı gibi konularda hizmet vermektedir. Sevdiği iş olan yazmak onu maddi ve manevi tatmin etmektedir. Çok az uyur, çok fazla içerik üretir. Profesyonel olarak tanıtım yazıları hazırlar ve bunları sosyal medyada pazarlar. İçerik Pazarlama, Blog SEO gibi kitap çalışmalarını sürdürmekmektedir. Yayınlanmış bir adet Yeni Başlayanlar için Blogger isimli e-kitabı bulunmaktadır. Adana'da yaşamakta olup Adana'yı çok sevmektedir.

9 Comments on Blog Yazarları Hangi Akıllı Telefonları Kullanmalı?

  1. Yine mükemmel bir yazı. Emeğine, diline, kalemine sağlık saygıdeğer abim. Ben biraz teknolojiğim ama tam teşekküllü bir bilgiye de sahip değilim. Önerilebilecek bir kaç cep telefonu modelin var ise bilmek isterim. Saygılarım ile Kahvezen…

  2. Bilmiyorum kullananlar ne düşünür ama note serisi ekran boyutu itibariyle blog için en ideali gibi geliyor bana hep. Büyük ekran olması itibariyle bloga daha hakim olabiliriz diye düşünüyorum.

  3. Ben LG G2 kullanıyorum. Biraz eski bir model. Öncesinde iphone 4s vardı ama memnun kalmamıştım. Küçük ve gelen güncellemelerle çok yavaşlamıştı. Şuan LG’den memnunum. Kamerası ve fotoğraf çekim özellikleri gerçekten iyi. Büyüklüğü de uzun süreli not alma, yazma, mail okuma işlemleri için fayda sağlıyor, göz yormuyor, yazılar ve ziyaret ettiğim bloglar ekrana sığıyor. Yeni bir telefon alacak olursam sanırım LG serisinden devam edeceğim.
    Yazı çok faydalı ve güzeldi. Teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*