Conversational Commerce Nedir? - Profesyonel Blog
Blog Aksiyon

Conversational Commerce Nedir?

Konuşarak Ticaret
Konuşarak Ticaret

Merhaba Sevgili Okur,
Bu içeriğimizde ize yepyeni ve hali hazırda arama motorlarında Türkçe yapılan ”Conversational Commerce Nedir?” sonucuna ulaşılmayan bir bilgi vereceğim. Yani işin özü bu bilgi ilk defa Profesyonel Blog aracılığıyla Türk okurlarına ulaştırılmış olacak.


Conversational Commerce Nedir?

Türkçeye çevirecek olursak Konuşarak Ticaret diyebileceğimiz yeni çağın ve hatta dijital çağın yeni ticaret kavramlarından ve yöntemlerinden biridir.

Şuan etkileri ve kullanımı çok fazla olmasa da ilerleyen zamanlarda oldukça rağbet gören, tercih edilen bir ticaret yöntemi olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Temelinde anlık mesajlaşma uygulamalarının ve programlarının (Whatsapp, Messenger, Kik, Slack ve daha bir çok popüler mesajlaşma uygulaması var.) el emeği olan bu ticaret yöntemi yapay zeka ve bot yada daha doğrusu chatbot teknolojileri ile daha da evrilmiş hale geldi.


Alışveriş alışkanlıklarımızı değiştiren bu yeni dönüşüme tam da bu nedenle “Conversational Commerce” yani “Konuşarak Ticaret” diyoruz. Çünkü mesajlaşma yazılımları aracılığıyla bu botlarla bir arkadaşımızmış gibi konuşuyoruz ve onların yönlendirmeleriyle işlemimizi tamamlayabiliyoruz.

Bu dijital dönüşüme en hızlı ayak uyduran iş kollarından biri seyahat şirketleri oldu. Booking.com, Cheapflights, Expedia, Skyscanner gibi bir çok firma potansiyel müşterilerine en ucuz konaklama ve uçuş fırsatları sunmak için sanal asistanlar geliştirdiler bile.

Geçtiğimiz haziran ayında Cheapflights Facebook Messenger botunu yayına aldı ama bu botun diğerlerinde bir farkı vardı. Bu bot, her bir müşterinin konuşma tarzına uyum sağlayan bir şekilde programlanmış ve onlara aynı dilde çözümler üretiyor. Cheapflights Pazarlama Direktörü Samantha Otter “biz marka vaadi olarak daha basit ve daha akıllı bir hava yolculuğu sunuyoruz” diyor ve “Cheapflights sohbet, kullanıcılarla her türlü anlaşmazlığı ortadan kaldırarak etkileşime geçiyor, önümüzdeki aylarda bunun etkilerini görmeyi umuyoruz” diye ekliyor. Kişiselleştirmenin önemi burada da ortaya çıkıyor yani.

Bir diğer seyahat uygulaması olan HelloGbye da kullanıcılarına konuşarak rezervasyon yapma imkanı sunmaya başladı. Aynı şekilde müşterilerin kolay ve basit bir dil kullanarak bunu gerçekleştiren doğal bir dil ile çalışıyor. Tıpkı müşteri hizmetleri görevlisi karşınızdaymış gibi. Sizin konuşmanız ve taleplerinize göre size en uygun olduğunu düşündüğü bir uçuş listesini oluşturuyor, sonrası size kalmış.

Exa, otel müşterilerine çok daha iyi bir deneyim sunmayı hedefleyen ve Amazon’un sesle aktive edilen asistanı Alexa’yı kullanan bir akıllı yazılım. Otel yönetimleri bu yazılımın yüklü olduğu cihazı otel odalarına yerleştirerek müşterilerin oda siparişi vermesi, sabah uyandırma için alarm kurdurması ve daha bir çok konuda müşterilerinin en hızlı şekilde çözüm bulmasını sağlayabiliyor.


Dijital dönüşüm botlar sayesinde ticaret dünyasını derinden etkiliyor ve değiştiriyor. Farklılaşmak için daha “iyi öğrenen” yazılımlar ve algoritmalar geliştirmek artık daha fazla önem kazanıyor. Seyahat şirketleri buna ayak uydurma konusunda başarılı bir şekilde ilerliyor. Peki ya siz? İşinizi bu yeni dünya düzenine uygun hale getiriyor musunuz? Siz de markanız veya ürününüz için Conversational Commerce yani Konuşarak Ticaret yöntemini kullanmayı düşünür müsünüz?

Kaynaklar : http://webrozka.com

About Vural Egemen SARIGÖZ 54 Articles
23 Nisan 1984 Adana doğumlu, 2005 yılından bu yana profesyonel olarak kurumsal firmalara blog yazarlığı, içerik yazarlığı, metin yazarlığı, reklam yazarlığı gibi konularda hizmet vermektedir. Sevdiği iş olan yazmak onu maddi ve manevi tatmin etmektedir. Çok az uyur, çok fazla içerik üretir. Profesyonel olarak tanıtım yazıları hazırlar ve bunları sosyal medyada pazarlar. İçerik Pazarlama, Blog SEO gibi kitap çalışmalarını sürdürmekmektedir. Yayınlanmış bir adet Yeni Başlayanlar için Blogger isimli e-kitabı bulunmaktadır. Adana'da yaşamakta olup Adana'yı çok sevmektedir.

1 Comment on Conversational Commerce Nedir?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*