E-Devlet'ten İkametgah İlmuhaberi Çıkartmak - Profesyonel Blog
Blog Aksiyon

E-Devlet’ten İkametgah İlmuhaberi Çıkartmak

Bu yazımızda e-devletten ikametgah belgesi nasıl çıkarılır sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Vatandaşların en fazla talep ettiği belgeler arasında yer alan ikametgah evrakı artık e-Devlet üzerinden alınabilecek.

TÜRKSAT’tan yapılan yazılı açıklamada, ikametgah belgelerinin, nüfus müdürlüğüne veya muhtarlığa gitmeden turkiye.gov.tr adresinden temin edilmesine başlandığı bildirildi.

Açıklamada, “Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin” 24 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlandığı hatırlatılarak, “Yönetmelik doğrultusunda, e-Devlet Kapısı’ndan alınan yerleşim yeri belgeleri, nüfus idarelerinden alınmış resmi belgelerle aynı hukuki değere sahip oldu.” denildi.

İkametgah belgesinin üzerindeki barkodun e-Devlet Kapısı’ndan doğrulanabileceği belirtilen açıklamada, böylece belgelerin doğruluğu ve geçerliliğinin de garanti altına alınacağı, bürokratik iş ve işlemleri azaltan hizmetin 7 gün 24 saat işlem yapabilme kolaylığı sağlayacağı kaydedildi.

E-Devletten İkametgah Belgesi Nasıl Çıkarılır?

E-Devlet sistemine T.C.Kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile birlikte giriş yapın. Daha sonra sağ üst bölümde bulunan arama bölümüne ikametgah belgesi yada yerleşim yeri belgesi yazarak çıkan sonuç üzerinden ikametgah ilmuhaberi çıkarabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/nvi-yerlesim-yeri-ve-diger-adres-belgesi-sorgulama

Yerleşim yeri belgesi için yukarıda verilen bağlantıya tıklayınız ve Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numaranız, E-Devlet Şifreniz ile giriş yaparak ikametgah belgesi çıkarabilirsiniz.

 

About Vural Egemen SARIGÖZ 54 Articles
23 Nisan 1984 Adana doğumlu, 2005 yılından bu yana profesyonel olarak kurumsal firmalara blog yazarlığı, içerik yazarlığı, metin yazarlığı, reklam yazarlığı gibi konularda hizmet vermektedir. Sevdiği iş olan yazmak onu maddi ve manevi tatmin etmektedir. Çok az uyur, çok fazla içerik üretir. Profesyonel olarak tanıtım yazıları hazırlar ve bunları sosyal medyada pazarlar. İçerik Pazarlama, Blog SEO gibi kitap çalışmalarını sürdürmekmektedir. Yayınlanmış bir adet Yeni Başlayanlar için Blogger isimli e-kitabı bulunmaktadır. Adana'da yaşamakta olup Adana'yı çok sevmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*