Evlerin Olmazsa Olmazı: Kahve Takımları - Profesyonel Blog
Blog Aksiyon

Evlerin Olmazsa Olmazı: Kahve Takımları

Kahve, Ekvator bölgelerinde yetişmesinden ötürü Avrupa’nın biraz geç tanıyıp benimsediği bir içecek olmasına karşın, Türk kültüründe köklü ve sağlam bir yer edinmiş, kahve takımları ve yemekten sonra yapılan kahve servisleri evlerin vazgeçilmezleri haline gelmiştir.

Özellikle Türk kahvesinin ikramında, kahve setleri oldukça önemlidir. Türk kahvesi kahve fincanı, su bardağı ve lokumluktan oluşan bir takım ile küçük tepsilerle servis edilir. Osmanlı zamanından kalma bir özenle hazırlanıp köpüklendirilen kahvenin ikram aşaması da aynı derecede itinalıdır. Kahvenin yanında mutlaka su ve atıştırmalık da verilir. Fincanı tabağının üzerine kapayıp fal bakma alışkanlığı piyasada giderek yayılmakta ve pek çok insan, bu falların gerçekliğine inanmakta ya da inanmasalar bile bakmaktan yahut fal baktırmaktan hoşlanmaktadır. Ek olarak, Avrupa vasıtasıyla öğrenilip benimsenmiş latte gibi kahve çeşitleri, soğuk kahveler de popülerliklerini giderek arttırmaktadır. Özellikle genç kuşak bu kahvelere büyük ilgi göstermekte, severek tüketmektedir. Bu nedenlerden; seramik, porselen gibi çeşitli niteliklerde ve desenlerde üretilebilen kahve setleri mutfaklarda başköşeyi kapmış ve çoğu evde bu açıdan en çok göz önüne koyulup gösterilen, övünülen mutfak eşyası olmuştur. Bu yüzdendir ki, bir eve ilk kez gidildiğinde ev hediyesi olarak kahve setinin verilmesi hala yaygın olarak devam eden bir alışkanlıktır. Tıpkı akşam yemeğinden sonra kahve ikram edilmesi, sabahları uykunun açılması ya da gece uyanıklığın sağlanması için kahve kullanılması, sadece kahve içmek amacıyla bir yere misafirliğe gidilebilmesi ya da bu amaçla dışarıya çıkılması gibi alışkanlıkların devam ettiği gibi.

Kahve takımının Türk kültüründe ayrı bir önemi olmasının bir diğer sebebi de kız isteme merasiminde üstlendiği roldür. Damat adayına tuzlu kahve içirilmesi ve kahveleri gelin adayının yapıp servis etmesi yüzyıllardır süregelen bir adettir. Ayrıca Türk kahvesi yabancı ülkelerde ve kamuoyunda Türkiye’yi temsil eden, reklam eden, kararlılıkla benimsenip korunan bir değerdir. Ülkeye turistlerin neredeyse hiçbiri antika bir kahve setinden bir Türk kahvesi içmeden ülkeyi terk etmek istememektedir. Kahvenin yanında, lokumlukla sunulan lokum da aynı şekilde Türk kültürünün simgelerinden biridir ve kahve servisinin ayrılmaz bir parçasıdır.

About Vural Egemen SARIGÖZ 55 Articles
23 Nisan 1984 Adana doğumlu, 2005 yılından bu yana profesyonel olarak kurumsal firmalara blog yazarlığı, içerik yazarlığı, metin yazarlığı, reklam yazarlığı gibi konularda hizmet vermektedir. Sevdiği iş olan yazmak onu maddi ve manevi tatmin etmektedir. Çok az uyur, çok fazla içerik üretir. Profesyonel olarak tanıtım yazıları hazırlar ve bunları sosyal medyada pazarlar. İçerik Pazarlama, Blog SEO gibi kitap çalışmalarını sürdürmekmektedir. Yayınlanmış bir adet Yeni Başlayanlar için Blogger isimli e-kitabı bulunmaktadır. Adana'da yaşamakta olup Adana'yı çok sevmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*