İçerik Pazarlama Hataları ve Çözümleri - Profesyonel Blog
Blog Aksiyon

İçerik Pazarlama Hataları ve Çözümleri

İçerik pazarlama, yeni nesil pazarlama yöntemleri içinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri haline geldi. Ancak bu yöntemin gerektirdikleri iyi anlaşılmadığında, içerik pazarlama hataları yapılıyor ve içerikten istenen verimin alınamamasına neden oluyor.

İçerik Pazarlama konusunda en sık ve en çok yapılan hatalar nelerdir? Bu yazımızda, en çok yapılan içerik pazarlama hatalarını ve bu hataların nasıl çözüleceğinin formüllerini derledim.


1. Ürününüz veya Markanızdan Çok Fazla Bahsetmek

Ne yazık ki birçok firmanın sıkça düştüğü içerik pazarlama hatalarından biri, markalarının blog faaliyetlerinin yalnızca ürün ve hizmetlerden bahsetmek için yapıldığını düşünmektir. Oysa bu, içerik pazarlama stratejisinin yalnızca tek bir bileşenidir. 

Bunun yerine, insanlara kendi sektörünüzdeki temel sorunlarla ilgili çözüm önerilerinde bulunmaya ve değer yaratan bilgiler sunmaya odaklanmalısınız. Oluşturacağınız içerikler elbette faaliyet alanınızla ilgili olmalıdır. Ancak aynı zamanda; okuyucularınızın ilgisini çekecek, ihtiyaçlarına cevap verecek ve birbiriyle bağlantılı içerikler hazırlamaya da dikkat etmelisiniz.


2. Gönderi Sıklığınızın Değişken Olması

İçeriklerinizi kendiniz oluşturuyorsanız, sosyal medyada ve blog adresinizde aynı ölçüde faal olmanız ve gönderi sıklığını standardize etmeniz elbette kolay değildir.

Ancak, gönderilerin belli bir tutarlılık göstermemesi müşterilerinize, “bu konu için yeterli çaba sarf etmeyi önemsemediğiniz” şeklinde yanlış bir mesaj iletebilir.

Bu yüzden, bir içerik takvimi oluşturmanız oldukça faydalıdır. İlk etapta içeriğinizi ne zaman oluşturacağınız ve yayınlayacağınıza dair temel bir taslak hazırlamak yeterlidir. Daha sonra, içeriğe dair ayrıntılar ve içerik takviminin kapsadığı zaman aralıkları üzerinde geliştirmeler de yapabilirsiniz.


3. Tek Taraflı İletişim

İçerik pazarlama hataları kapsamında en önemli konulardan biri tek yönlü iletişimdir. İyi bir içerik stratejisi, salt içerik yayınlamak üzerine kurulu olmamalıdır. Sosyal medya ve blog aktiviteleri, fanlarınıza ve okuyucularınıza sadece markanızın mesajını ve pazarlama hedeflerinizi dayatabileceğiniz mecralar olarak görülmemelidir.

Okuyucularınız ve fanlarınızla etkileşim halinde olmak, içerik pazarlamanın en temel dinamiklerinden biridir. Blogunuzdaki yorumlara cevap verin, Facebook yorumlarını beğenin ve Twitter’daki mention’ları yanıtladığınızdan emin olun.

Değer katan içerikler paylaşmak harika bir başlangıçtır fakat bunu diyaloğa dönüştürmeden başarılı olmak mümkün değildir.

icerik pazarlama hata


4. İçeriklerinizi İş Hedeflerinizi Gerçekleştirmek Amacıyla Kullanmamak

En çok rastlanan içerik pazarlama hatalarından bir diğeri de, paylaşılan içeriklerle iş hedeflerinin birbirini tutmamasıdır. Başarmak istediklerinizi ve misyonunuzu tam olarak değerlendirmeden paylaştığınız “mükemmel” içeriklerin markanıza uzun vadede katkısı olmayacaktır. Birçok şirket, içerikte değer yaratmaya odaklanırken, hedeflerini ihmal edebiliyor.

Yayınladığınız içerikler okuyucularınız, fanlarınız ve takipçilerinizle bağ kurmanızı sağlayacak ve aranızda güven inşa edecek bir araç olmalı; onları web sitenizi ziyaret etmek ve sosyal medyada sizinle iletişim kurmak için motive etmelidir.

Nihayetinde ise, ürün ya da hizmetlerinizi satın almaları konusunda ikna edici olmalıdır.


5. Okuyucuların İstek ve İhtiyaçlarına Cevap Vermemek

Bütün bu sıraladığımız hatalara dikkat ettiğinizi varsayalım. Yine de göz ardı ettiğiniz can alıcı bir konu olabilir.

Okuyucularınızın ne istediğini ve neye ihtiyaç duyduğunu tam olarak biliyor musunuz? Sizin için önemli olan konu ve başlıklar, hedef kitleniz için de aynı derecede önemli mi?

Web sitenizi ziyaret eden kişilerin, e-posta abonelerinizin ve sosyal medyadaki takipçilerinizin gerçekten neler istediğini öğrenmenin birçok yolu vardır:

  • Bir anket hazırlayarak, blog yazılarınızdan birinde bu anket için geri dönüş isteyin.
  • Daha önce yayınladığınız içeriklerden hangilerinin popüler olduğunu tespit edin. Bloğunuzun ve sosyal medya hesaplarınızın istatistiksel verilerini bu yönde sıkça kontrol edin.
  • Tartışmaları,yorumları,etkileşimleri,paylaşımları ve diyalogları sosyal medyada takip edin.
  • Rakiplerinizin neler yaptığından daima haberdar olun.
  • Değişik türlerde içerikler deneyin ve sonuçlarını değerlendirin.

Sonuç

İçerik pazarlama, potansiyel müşterilerinizle aranızda uzun vadeli ve karşılıklı fayda sağlayacak ilişkiler kurmak için en iyi yollardan biridir. Unutulmamalıdır ki, bu da ancak dikkatli bir planlama, tutarlılık ve hedef kitlenizin ilgi alanları/isteklerini göz önünde bulundurmak ile mümkündür.

About Vural Egemen SARIGÖZ 55 Articles
23 Nisan 1984 Adana doğumlu, 2005 yılından bu yana profesyonel olarak kurumsal firmalara blog yazarlığı, içerik yazarlığı, metin yazarlığı, reklam yazarlığı gibi konularda hizmet vermektedir. Sevdiği iş olan yazmak onu maddi ve manevi tatmin etmektedir. Çok az uyur, çok fazla içerik üretir. Profesyonel olarak tanıtım yazıları hazırlar ve bunları sosyal medyada pazarlar. İçerik Pazarlama, Blog SEO gibi kitap çalışmalarını sürdürmekmektedir. Yayınlanmış bir adet Yeni Başlayanlar için Blogger isimli e-kitabı bulunmaktadır. Adana'da yaşamakta olup Adana'yı çok sevmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*