İçerik Yazarı Nasıl Motive Olur? - Profesyonel Blog
Blog Aksiyon

İçerik Yazarı Nasıl Motive Olur?

İçerik Üretirken Motive Edici Yöntemler

İçerik yazmak veya oluşturmak her kişinin harcı değildir. İçerik oluşturabilmek için öncelikle çok okuyan bir insan olmanız gerekiyor. Çok okuyan çok yazar mantığı uzun zamandır otoriterler tarafından kabul edilen bir kuraldır. 2005 yılından bu yana içerik üreten birisi olarak bazı motive edici yöntemleri sizlerle paylaşacağım.

Bloğunuzun konusu ne olursa olsun içerik üretmenin keyfini bir kez tattıktan sonra bırakmanız imkansızdır. Blog yazarlığı yaparak ciddi paralar kazanmak mümkündür. Türkiye’de blog yazarlığı yaparak ciddi bir gelire sahip bazı blog yazarlarından birisiyim. Elbetteki benden daha fazla kazanan insanlar var ancak kazandığım miktar bana yetecek kadardır. Daha fazla kazanmak için daha fazla vakit ayırmam gerekiyor. Şuan için ayırabildiğim vakit kadarıyla en iyi miktarı kazanabiliyorum. Bunu şöyle özetleyebiliriz, ne kadar içerik üretirseniz o kadar çok kazanırsınız.

Blog yazarak nasıl para kazanacağınız ile ilgili başka içerikleri ilerleyen zamanlarda yayınlayacağım.

Yazılarınızı siz dili yazın!

Yazılarınızı hiç bir zaman laubali bir dil ile yazmayın. Ürettiğiniz içeriği sanki binlerce, milyonlarca insan okuyormuşçasına yazmalısınız, bu hem sizi motive edecek hem de içeriklerinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacaktır. Siz dili genel bir ifade olduğu için okuyan her kesim, okuyan her kişi yazıyı kendine istinaden kaleme alınmış gibi okuyacak ve bu size bir artı puan katacaktır.

İçerik üretme işini ciddiye alın!

İçerik üretmek gerçekten ciddi bir iştir. Yazdığınız yazıları siz ciddiye alarak yazarsanız, okurlarınızda ciddiye alarak okurlar. Hangi konu üzerine yazdığınızın bir önemi yoktur, üreteceğiniz içerikten önce kısa bir araştırma yapın, sizin üzerine yazacağınız konu ile ilgili aramalar yapın ve diğer yazarların değinmediği hususlara değinmeye çalışın. Bu içerik üretmenizi keyifli hale getireceği gibi ciddiyette kazandıracaktır.

Yazma Köşeniz olsun!

Yazılarını hazırlarken öyle her köşede, her çekyatta, her masada oturmayın. Kendinize içerik üretmek için bir köşe hazırlayın, bir masa bulundurun. Burayı sadece içerik üretirken kullanın. İçerik üretme dışında bilgisayarınız ile diğer işlerinizi dilediğiniz yerde yapabilirsiniz. Bu ortamın sessiz, sakin ve ferah bir ortam olmasına dikkat edin. Örneğin ben evimin bir bölümünü home office denilen tarzda dekore edip, çalışabileceğim bir ortam haline getirdim. Bu işi profesyonel olarak yaptığımdan böyle bir imkana sahibim ama siz freelance olarak içerik üretiyor veya zevk olsun diye blog yazıyorsanız odanızdaki çalışma masasını veya salonunuzun bir köşesini içerik üretirken kullanabilirsiniz.

Aile bireylerine yaptığınız işi anlatın!

Yaptığınız işi ciddiye aldıktan sonra, bunu aile bireyleriniz ile paylaşın. Neden yazdığınızı, ne yapmak istediğinizi, hedeflerinizi belirtin. Şimdi olmasa bile ilerleyen zamanlarda kazanacağınız paraları belirtin. Bu işi yapmaktan duyduğunuz mutluluğu, aldığınız keyfi anlatın. Bu aile bireylerinizin size yardımcı olmasına ve sizin ciddiye aldığınız bir işi ciddiyetle, memnuniyetle karşılamalarını sağlayacaktır.

Tasarıma değil, içeriğe odaklanın!

Bir çok blog yazarının yaptığı en büyük hatalardan birisidir. Bloğununz tasarımı, teması, eklentileri ile uğraştığınız kadar içerik üretmek için uğraştığınız da aldığınız geri dönüşümler sayesinde içeriğin tasarımdan daha önemli olduğunu anlayacaksınız. Kendinize ve kullanıcılarınıza uygun sade bir tasarım belirledikten sonra tamamen içeriğe odaklanın.

Ben blog yazarlığına başladığım, içerik üretmeye adım attığım zamanlarda kendimi motive etmek için bu yöntemleri izlemiştim. Umarım sizlere de faydası dokunur.

Sizinde bildiğiniz motive edici yöntemler varsa yorum bölümünden ileterek bu içeriğe katkı sağlayabilirsiniz.

İyi bloglamalar dilerim
Profesyonel Blog

About Vural Egemen SARIGÖZ 55 Articles
23 Nisan 1984 Adana doğumlu, 2005 yılından bu yana profesyonel olarak kurumsal firmalara blog yazarlığı, içerik yazarlığı, metin yazarlığı, reklam yazarlığı gibi konularda hizmet vermektedir. Sevdiği iş olan yazmak onu maddi ve manevi tatmin etmektedir. Çok az uyur, çok fazla içerik üretir. Profesyonel olarak tanıtım yazıları hazırlar ve bunları sosyal medyada pazarlar. İçerik Pazarlama, Blog SEO gibi kitap çalışmalarını sürdürmekmektedir. Yayınlanmış bir adet Yeni Başlayanlar için Blogger isimli e-kitabı bulunmaktadır. Adana'da yaşamakta olup Adana'yı çok sevmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*