Kimler Blog Yazmalı? - Profesyonel Blog
Blog Aksiyon

Kimler Blog Yazmalı?

Merhaba Sevgili Okur.
Bu yazımızda kimleri blog yazmalı sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Blog yazmak elbetteki kimsenin tekelinde değildir, isteyen istediği şekilde blog yazabilir. Bu yazımız blog yazmak kavramını belirli kalıplar içerisine sokmak için değil, blog yazmaya niyetlenip de bir türlü başlayamayanlara rehber olması içindir. Belki bu yazımızda ele alacağımız kriterler doğrultusunda farklı işlerle uğraşan, farklı ilgi alanları olan, farklı meslek gruplarından, farklı sektörlerden insanları doğru yönlendirmiş oluruz.

Bilen Kişiler Blog Yazmalı!

Herkesin her türlü bilgiye ulaştığı günümüzde bilgi gerçekten ayrı bir önem arz ediyor. Bir konuyu bilmek, bir konuya hakim olmak, bir konu hakkında uzman olmak ile bir konuyu araştırıp öğrenmek arasında farklar vardır. Diyelim ki, bir makine mühendisisiniz, o halde makine mühendisliği ile ilgili, makinelerle ilgili, makine üretimi ile ilgili blog yazabilir ve bu konuda da oldukça başarılı olabilirsiniz. Bildiğiniz konular varsa mutlaka bir blog açıp bildiğiniz konular hakkında içerik üretmeye başlayın. Çünkü bir zaman sonra kendi alanınızda ziyaret edilen, yazıları okunan bir blog yazarı olursunuz. Sektörünüzün yada mesleğinizin ne olduğu önemli değil, bir su tesisatçısı da bildiklerini yazabilir, bir kimya profesörü de.

Öğrenciler Blog Yazmalı!

Lise veya Üniversite öğrencisi olanlar da blog yazmalı.Okulda öğrendikleri, öğrenim hayatı boyunca edindiği deneyimleri, problemleri, sorunları, çözümleri, dersleri, başından geçen komik olayları vs… Bir öğrenci olarak hem yeterli zaman bulunur, hem de bulunan bu vakitler kaliteli bir şekilde değerlendirilmiş olur. Diyelim ki, Adana Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi bir öğrenci blog açsa ve bu blogunda derslerde öğrendiklerini yazsa, uyguladıkları deneyleri okurlarına aktarsa, bir problemle karşılaştığında nasıl çözdüğünü anlatan bir içerik hazırlasa, ziraat ile ilgilenen veya kendisi gibi ziraat bölümünde okuyanlara faydalı bilgiler sunsa ne kadar güzel olur değil mi? İşte bu sebepten hangi bölümde okursa okusun öğrenciler mutlaka blog yazmalı.

Anneler ve Babalar Blog Yazmalı!

İnsanlar evlendikten sonra tüm odak noktasına çocuklarını koyar. Ben öyleydim. Oğlum Egehan dünyaya geldiğinde dünya ile ilişkimi kestim desem yeridir. Her şeyi ona göre ayarlıyor, her şeyi ona göre planlıyordum. Tüm arta kalan zamanlarımı onunla geçirmek istiyordum. Hal böyle olunca blogumu da ihmal ettim, arkadaşlarımı da, halı saha maçlarını da, memleket meselelerini de… İhmal üstüne ihmal oldu. Bir süre sonra oğlum için neler yapmalıyım şeklinde düşünceler belirmeye başladı ki, herkes için bu düşünce geçerlidir. Maddi manevi desteğimin dışında ona daha doğmadan evvel yazdığım mektupları bir blog haline getirmek istedim ve yaptım. Anneler ve babalar, çocuğu ile birlikte bir hayli zaman geçirir ve hatta çocuğu ile öğrenir, çocuğu ile büyür diyebiliriz. İşte bu noktada bir anne veya baba çocuğu ile ilgili bir blog hazırlasa ne mükemmel içerikler çıkar değil mi? Bunun bir kaç güzel örneği var.

Çocuğumla Eğlenirken blogunu uzun zamandır takip ediyorum. Bir anne tarafından yazılan blog, oldukça başarılı… (Tema konusunda biraz daha iyi ve kullanıcı dostu olmalı)

Buna benzer bir kaç örnek daha vermek istiyorum.  Bilmiş Anne isimli blog kızı ile geçen tüm zamanı bloguna aktarıyor ve aslında sloganında da anlaşılacağı üzere ”kızım ile öğreniyorum” diyerek blog yazmanın diğer insanlara da faydalı olduğunu, başkalarına da yeni bir şeyler öğretebildiğini gösteriyor.

Hep annelerin yazdığı bloglardan örnek verdik, bir babanın blogunu da örnek olarak verdikten sonra bu kısmı kapatalım. Baba Olmak isimli blogda bir baba 2006 yılından bu yana çocukları ile ilgili blog yazıyor ve bu konuda da oldukça ciddi bir örnektir. Gerçi bir gün bu blog için ”bekar baba olmak” isimli bir misafir yazı hazırlayacağım diye ajandama notlar almışım ama maalesef işten güçten bu güzide düşüncemi faaliyete geçiremedim. İnşallah ilerleyen zamanlarda olur.

Daha Başka Kimle Blog Yazmalı!

Okumayı sevenler,Yazmayı sevenler,teknolojiye meraklı olanlar,ev hanımları vs. kısacası ”benim de yazacaklarım var” diyen herkes blog yazmalı. Blog yazmak size yeni şeyler kazandıracağı gibi paylaşmanın ve insanlara faydalı olmanın mutluluğunu da tadacaksınız. Bir süre sonra blog yazma konusunda profesyonel olup ciddi paralar kazanabileceksiniz. Merak etmeyin bir konsept belirleyip düzenli içerikler ürettiğinizde para ödemek için sizinle iletişime geçen markalar olacaktır.

İyi bloglamalar dilerim.

Profesyonel Blog

 

About Vural Egemen SARIGÖZ 54 Articles
23 Nisan 1984 Adana doğumlu, 2005 yılından bu yana profesyonel olarak kurumsal firmalara blog yazarlığı, içerik yazarlığı, metin yazarlığı, reklam yazarlığı gibi konularda hizmet vermektedir. Sevdiği iş olan yazmak onu maddi ve manevi tatmin etmektedir. Çok az uyur, çok fazla içerik üretir. Profesyonel olarak tanıtım yazıları hazırlar ve bunları sosyal medyada pazarlar. İçerik Pazarlama, Blog SEO gibi kitap çalışmalarını sürdürmekmektedir. Yayınlanmış bir adet Yeni Başlayanlar için Blogger isimli e-kitabı bulunmaktadır. Adana'da yaşamakta olup Adana'yı çok sevmektedir.

6 Comments on Kimler Blog Yazmalı?

  1. Blog yazmak isteyenler bir ikametgah, bir icazet, iki vesikalık, 1 kimlik fotokopisi alıp senin karşında yeteneklerini sergilesinler bence.

  2. Bence blog yazan kişilerin blogger olduğunu düşünmek ve bunu sadece bir siteye indirgemek çok yanlış. Yani bloggerleri düşüncesini başkasına aktaran kişi olarak düşünüyorum ben. O zaman benim düşünceme göre bilim adamları, öğretmenler, anneler, babalar vs herkes bloggerdir

    Örneğin yolda gördüğü bir kişiye 15 saniyelik bir tavsiyede bulundu diyelim ki bunu söyleyen kişi ve söylenen kişi biliyor değil mi? O halde bu nasihatı veren kişi blogger olmuş oluyor.

    Biraz karmaşık bir yorum olduğunun farkındayım ama kafanı şişirmeyeyim dostum. Çaylı günler…

  3. Ben açıkcası alanında uzman kişilerin blog yazılarını dikkatle takip ettiğim gibi kendinden bahseden günlük gibi kelimelerle dans eden insanların blog yazılarını da samimi ve güzel buluyorum. İki tür bloggerlar oluşuyor ve şekilleniyor zihnimde çoğu zaman 🙂 Teşekkürler yazı için…

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*