Native Reklam Nedir ve Nasıl Yapılır? - Profesyonel Blog
Blog Aksiyon

Native Reklam Nedir ve Nasıl Yapılır?

Merhaba Sevgili Okur,
Bu içeriğimizde Native Reklam Nedir ve Nasıl Kullanılır sorusunu nacizane cevaplamaya çalışacağız.

Dijital ortamlarda uzun zamandır kullanılan fakat son zamanlarda “Native Advertising” olarak anılan doğal reklam, marka bilinirliği ve dönüşüm oranınızı artırmak için faydalı bir yöntemdir.

Native reklam son zamanlarda sektörde duyulmaya başlayan terimler arasında yerini aldı. Ajanslar ve markalar arasında hızla yayılan bu taptaze terime sektör henüz tam olarak alışamamışken doğal reklamlar her yeri kapladı.

Henüz net bir tanım ortaya konulamamışsa da en sade haliyle doğal reklam ücretli içerik olarak özetlenebilir ama elbette daha fazla detayı bulunuyor. Bu yazımızda biz de doğal reklamla ilgili söylentileri bir kenara atıp doğal reklam nedir ve nasıl yapılır incelemeye karar verdik. Aşağıdaki 10 soruyla doğal reklam hakkında her şeyi açığa çıkarıyoruz.


Native reklam nedir?

Native reklam bir içeriğin (makale, infografik, video ya da bir başka format) şirketler tarafından satın alması ve çeşitli platformlarda tanıtımının yapılması olarak açıklanabilir. Yine de bu terim için net bir tanım ortaya konulmadı.

Henüz tam bir tanımı yokken içeriğin bir doğal reklam olup olmadığını anlamak için biraz emek harcamak gerekiyor. Öncelikle içerik, yayıncının ya da web sitesinin tarzıyla uyumlu olmalıdır ve hedef kitlenin tipik beklentilerini karşılayan bilgiler vermelidir.

Dünyanın en uzun hashtagli araştırması #StateOfNativeAdvertising2014 dahilindeki sorulara cevap veren katılımcıların yarısından fazlası doğal reklamın sponsorlu içerik olduğuna inanıyor. %25’lik bir kısım mikrosite olduğunu düşünürken %40’a yakın bir grup markalaşmış bir şirket sayfasının bir çeşidi olduğunu düşünüyor. Bu araştırma sonuçlarına göre şöyle bir tanım ortaya koyabiliriz: doğal reklam, yerleştirildiği yerin formatına uyum sağlayan ve içeriğe bağlı bir pazarlama tekniğidir.


Bu terim daha önce neden duyulmuyordu?

Yalnızca son zamanlarda bu isimle kullanılmasına rağmen, doğal reklam uzun zamandır farklı hallerde varlığını sürdürüyordu. Ancak dijital çağın hayatımızı bu kadar etkilemesiyle birlikte bu adı aldı. Aslında önceden dergi okurken karşılaştığınız yazı ve tasarım olarak derginin diğer içeriklerine benzeyen tanıtıcı makaleler doğal reklamdı. Sadece bir isim kazanması zaman aldı.


Hangi platformlarda kullanılabilir?

Doğal reklamlar uzun zamandır var olmasına rağmen günümüzde kullanıldığı platformların nispeten genç olduğunu görüyoruz. Reklamcılığın basılı yayınlardan dijitale dönmesiyle birlikte bu platformlar da şekil değiştirdi. Artık envai çeşit format ve platformda bu reklamları görebiliyoruz.

Bu formatlar arasında blog yazıları, videolar, oyunlar, sosyal medya paylaşımları yer alıyor. Bu çeşitlilik sayesinde doğal reklamınızı farklı sitelerde paylaşabiliyorsunuz ve insanların da kendi sosyal çevresiyle paylaşmasını sağlayabiliyorsunuz.

doğal reklam nedir


İnsanlar reklam verilmiş içerikle ilgili ne düşünüyor?

Eğer üzerine çalışılmış ve özen gösterilmiş bir reklam yapmak için kullanıcının ihtiyacını karşılayacak içerik hazırlamalısınız. Bu içeriklerle karşılaşmak okuyucuyu rahatsız etmez. Hedef kitlenizi rahatsız etmemek için doğru içeriği doğru kişilere ulaştırmalısınız. Örneğin, otomotiv sektörü ile ilgili bir içeriği sektörle hiç ilgisi olmayan bir sitede paylaşırsanız insanlar direkt reklam gözüyle bakar ve içeriğe güvenmez.


Ölçütleri nelerdir?

Native reklamlar dijital ortamda var olduğu için tamamen ölçülebilir. Web sitenize çektiği trafik, etkileşim, paylaşım gibi istatistikleri inceleyerek reklamın başarısını test edebilirsiniz. Online Publishers Association, en iyi reklamcıların kullandığı ölçütlerle ilgili bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma sonunda şirketlerin büyük çoğunluğunun sitede geçirilen zaman ve etkileşim gibi klasik ölçütlerden faydalandığını gösterdi.


Ölçeklenebilir mi?

Bu reklamlar farklı platformlarda kullanılabildiği için internette yayılmasını sağlayabilir ve ziyaretçilerinizin paylaşımı ile erişiminizi artırabilirsiniz. Sosyal medyada ve bloglarda yer alan ücretli reklamların ve sponsorlu içeriklerin çok büyük bir kitleye ulaştığı biliniyor.


Hangi markalar kullanıyor?

Doğal reklam da özçekim kadar yaygın. Herkes kullanıyor. Hiç tahmin etmediğiniz markalar bile yaratıcı ve başarılı doğal reklam için büyük emek veriyor.

Basit bir Google aramasıyla birçok örnek bulabilirsiniz. Buzzfeed ve Onedio gibi sayfalar bu reklamlar için en sık kullanılan web siteleri arasında yer alıyor. Bu sitelerdeki içerikler doğrudan markadan bahsetmiyor ama web sitesinin konseptine uygun olarak markayı hatırlatıyor.

doğal reklam


Gerçekten işe yarıyor mu?

Doğal reklamlar ile ilgili istatistiklere baktığımızda doğal reklamın marka bilinirliği ve dönüşüm oranı için önemli olduğunu görüyoruz. Bu istatistikleri şöyle özetleyebiliriz:

  • Doğal reklamlar banner reklamlardan %53 daha fazla görüntüleniyor.
  • Doğal reklam marka bilinirliğinde %82’ye varan artış yaratabiliyor.
  • Kaliteli içeriğe sahip reklamlar dönüşüm oranını %60 artırıyor.

Ne kadar bilgi eklenebilir?

Doğal reklamınızın gerçekten işe yaramasını istiyorsanız tasarıma da içerik kadar önem vermeniz gerekiyor. Reklamın hazırlık aşamasında web geliştirici ve yayıncı birlikte çalışır. Böylece içerik belirlenir ve iş tamamlandığında nasıl gözükeceği planlanır. Bu süreçte tasarımla uyumlu olacak şekilde ne kadar bilgi ekleneceğine karar verilir.


Doğal reklam vermek için kimle çalışmalıyım?

Doğal reklam yani Native Reklam vermek için Blog Yazarları ile çalışabilirsiniz. Bir çok blog yazarı native reklam çeşidini uygulamaktadır. Ajansların Blog Yazarları ile olan bağlarını da kullanabilirsiniz. İçeriği güçlü, tasarımı güzel bloglar native reklam çeşidi için idealdir.


Dijital çağın hayatımıza girişiyle değişen sektörlerden biri de reklamcılık oldu. Online reklamlardan adı yeni konmuş doğal reklamlar ile marka bilinirliğinizi ve dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.

 

About Vural Egemen SARIGÖZ 55 Articles
23 Nisan 1984 Adana doğumlu, 2005 yılından bu yana profesyonel olarak kurumsal firmalara blog yazarlığı, içerik yazarlığı, metin yazarlığı, reklam yazarlığı gibi konularda hizmet vermektedir. Sevdiği iş olan yazmak onu maddi ve manevi tatmin etmektedir. Çok az uyur, çok fazla içerik üretir. Profesyonel olarak tanıtım yazıları hazırlar ve bunları sosyal medyada pazarlar. İçerik Pazarlama, Blog SEO gibi kitap çalışmalarını sürdürmekmektedir. Yayınlanmış bir adet Yeni Başlayanlar için Blogger isimli e-kitabı bulunmaktadır. Adana'da yaşamakta olup Adana'yı çok sevmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*