Profesyonel İçerik Pazarlamanın Önemi - Profesyonel Blog
Blog Aksiyon

Profesyonel İçerik Pazarlamanın Önemi

Profesyonel içerik pazarlamanın önemi, sosyal medyanın kullanımı ile eşit oranda atıyor. Çünkü bu mecralarda oluşturduğunuz içerikler markanızı temsil ediyor.

Sosyal medya paylaşımlarında metin kullanımının önemini hepimiz biliyoruz. Metnin yanı sıra Pinterest ve Instagram gibi sitelerin büyümesi imaj kullanımının önemini de kanıtlarken, Facebook yayın akışını, Google+ kapak fotoğrafı kullanımını ve kısa video paylaşım platformu Vine ise anlık videoların değerini artırdı. Bu gelişmelerle birlikte  profesyonel içerik pazarlama daha da önemli hale geldi.

Günümüzde birçok marka, internet ağının içerik pazarlama taktikleriyle hareketlenmesi için yayıncılar edindi. Sosyal medyada kullanışlı içerik yayınlamak ve kullanıcılarla etkileşim kurmak markalara olumlu katkılar sağladı. Ayrıca uzun ve kısa dönem kullanıcı deneyimi ve içerik kalitesinin seviyesini yüksek tutmak konusunda web siteleri de büyük önem taşımaya başladı.

Elbette çok sayıda içerik pazarlama taktiği ve görsel içerik tekniği öğrenebilirsiniz ama sürekli değişmeye devam eden bir dünyada yaşadığımızı aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle trendleri takip etmeli ve her geçen dün güncel yaratıcı içerikler üretmelisiniz.

Yaratıcı içerik pazarlamanın önemi söz konusu olduğunda unutmaması gereken 4 temel başlık şöyle sıralanabilir:


1. Bir içeriğin mükemmel olması için keşfedilmesi, tüketilmesi ve paylaşılması gerekiyor.

Erişim ve etkileşim rakamlarınızı etkilemediği sürece bir infografik, e-kitap ya da video yatırımı işinize yaramaz. Trafik yaratmak için reklam satın almak yalnızca dev reklam bütçeleri için işlevseldir. İçerik pazarlama sadece arama motoru sonuç sayfalarında yer almanız için önemli değildir. Bunun dışında ürettiğiniz içeriğin sorumluluğunu almalısınız.

Hedef kitlenizin nasıl keşfettiğini, tükettiğini ve paylaştığını öğrenmelisiniz. Bu bilgi anlamlı içerik oluşturmanız için doğru adımlar atmanızı sağlar.


2. Gerçekler anlatır, hikayeler kazandırır.

Hikayeler marka ile müşteri arasında bir bağ kurar. Her şirketin ister ilgi çekici olsun ister sıkıcı anlatacak bir hikayesi vardır. Online pazarlamacılar unutmalıdır ki her bir içerik diğerinin tamamlayıcısıdır.

Müşterilerinizle yakınlığınız markanızın ne kadar çözüm odaklı olduğu hakkında sonsuz hikayeler ortaya çıkaracaktır. Müşterilerinize ne kadar değer verdiğinizi bu hikayelerle anlatarak onları markanıza daha çok bağlayabilirsiniz.

yaratıcı içerik pazarlamanın önemi


3. Yaratıcı içerik pazarlama ödüllerle değil, sonuçlarla ilgilidir.

Oldukça sıradışı bir içerik oluşturmuş ve pazarlama ödüllerinde başarıya imza atmış olabilirsiniz. Fakat asıl başarı ödüllerle değil, sonuçlarla ilgilidir. Gerçekleştirdiğiniz kampanyanın, paylaştığınız içeriklerin başarısı ziyaretçi ve takipçilerinizden aldığınız yorumlar ve dönüşümlerdir.

Pazarlama projeleri ne kadar yaratıcı olursa o kadar dikkat çeker. Yaratıcı içerikleri daha çok kullanıcı değerlendirir ve viral olarak yayılma ihtimali yüksektir. Kısacası insanları etkilemek, onlarla etkileşime girmek ve ziyaretçileri takipçilere ya da müşteriye dönüştürmek yaratıcı içerik oluşturmanızla yakınen ilgilidir.

Başarılı olmak için ihtiyacınız olan ödül kazanmak değil, işinizin büyümesidir. Önceliklerinizi iyi belirleyin.


4. İçerik Pazarlama Sonuçları = Marka Liderliği + Yaratıcılık + Müşteriyi Anlama

İçerik pazarlama sonuçlarınızın başarısı, markanıza olduğu kadar içeriğin ne kadar yaratıcı olduğuna ve hedef kitlenize hitap edip etmediğine de bağlıdır. Bu üç unsura gereken önemi vermelisiniz.

Son zamanlarda yaratıcı içerik pazarlama üzerine verilen tavsiyelerin değiştiğini görüyoruz. Yeni tavsiyeler daha çok müşteri içgörüsü ve müşteri hedefleme konularına odaklanmaya başladı. İçerik ile ilgili olarak müşteri tercihlerinin gereğinden fazla öne çıkarılması içerik pazarlama sonuçlarınızı olumsuz etkiler. Bu nedenle tek başına müşteri isteklerine yanıt vermek değil, marka liderliği ve yaratıcı içerik paylaşımını da dengeli bir şekilde yapmak gerekir.

Müşterilerin değişmekte olan tercihlerini göz önünde bulundururken marka içerik inovasyonuna da önem verilmelidir.


Sonuç

Müşteri hedefleme ve yaratıcı içerik inovasyonu bir araya geldiğinde markaların yarattığı yeni içerik diğerlerine göre daha çok dikkat çekiyor. Günlük içerik ve görsel pazarlama taktikleri yürütüyorsanız neden ve kim için çalıştığınızı iyi bilmelisiniz. Oluşturduğunuz içerik hedef kitlenizin ihtiyacını karşıladığından emin olun.

About Vural Egemen SARIGÖZ 55 Articles
23 Nisan 1984 Adana doğumlu, 2005 yılından bu yana profesyonel olarak kurumsal firmalara blog yazarlığı, içerik yazarlığı, metin yazarlığı, reklam yazarlığı gibi konularda hizmet vermektedir. Sevdiği iş olan yazmak onu maddi ve manevi tatmin etmektedir. Çok az uyur, çok fazla içerik üretir. Profesyonel olarak tanıtım yazıları hazırlar ve bunları sosyal medyada pazarlar. İçerik Pazarlama, Blog SEO gibi kitap çalışmalarını sürdürmekmektedir. Yayınlanmış bir adet Yeni Başlayanlar için Blogger isimli e-kitabı bulunmaktadır. Adana'da yaşamakta olup Adana'yı çok sevmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*