Tüm Tasarımlarda Adı Geçen John Doe Kim? - Profesyonel Blog
Blog Aksiyon

Tüm Tasarımlarda Adı Geçen John Doe Kim?

Daha önce hep faydalı içerikler hazırladık. Bu kez işin içerisinde biraz eğlence ve mizah da olsun istedik. Blog Yaarlığı yapıyorsanız, eliniz kıyısından köşesinden grafik tasarımlarına da bulaşmıştır. Hepimiz yazılarımız kadar yazılarımızı zenginleştiren görsellerin/grafiklerin de özgün olmasını isteriz ki doğru olanda budur.

Sıfırdan tasarım yapmaktansa internetin uçsuz-bucaksız deryasında bizlere sunulan hazır grafik tasarım şablonlarını, bir başka deyişle PSD dosyalarını kullanırız. Bunlar hayırsever grafik tasarımcılar tarafından amme hizmeti olması bakımından ”Allah rızası için” paylaşılan tasarımlardır.

Hazır PSD formatlı dosyaların katmanlarını istediğimiz gibi değiştirebiliriz. İşimiz bu sayede daha kolay olur, işimiz bu sayede daha iyi görünür. Sonuç itibari ile daha Profesyonel Grafikler hazırlamış oluruz.

Gelelim içeriğimizin başlığında yer alan John Doe Kimdir? sorusunun cevabına…

Öncelikle bilmeyenler için açıklayalım. Ücretsiz olarak yerli veya yabancı bir çok kaynakta paylaşılan grafik tasarım şablonları üzerinde John Doe ismi bulunur? Örneğin blog tasarımlarında, kartvizit tasarımlarında hep bu ismi görürüz. Eskiden ben  John Doe diye bir hayırsever tasarımcı var, yaptığı tüm tasarımların üstüne kendi adını yazıyor sanırdım ve hatta kendisini gıyaben eleştirirdim. ”Tamam kardeşim yetenekli adamsın, harika tasarımların var ama her yere böyle adını yazmakta biraz enaniyet alameti” derdim.

ucretsiz-kartvizit-tasarimi-3

İşin iç yüzü maalesef sandığım gibi değil daha kallavi bir durumdan ibaretmiş.


 

JOHN DOE KİMDİR?

John Doe, Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçek kimliği belirlenememiş veya yasal gerekçelerle gizli tutulması gereken kişiler ile kimliği saptanamayan cesetler için kullanılan bir takma isimdir. Kısmi zamanlarda İngiltere’de John Doe ismini aynı durumlar için kullanır.

Bazı durumlarda , John Q. Public, Joe Public veya John Smith gibi benzer şekillerde kullanıldığı da görülmektedir.

İlk ortaya çıkması ise Amerika’lı bir Hukuk Profesörü’nün (adını bir türlü bulamadım) yayınlayacağı kitabın içerisinde yaptığı örneklemelerde olmuştur. Kitabında bir isim vermesi gerektiğinde hep ”John Doe” ismini zikretmiştir.  Bu bir gelenek haline gelmiş ve daha sonraki tüm hukuk kitaplarında bu isim kullanılmıştır.

John Doe ismi ile bir çok gizli tanık dünyanın çeşitli yerlerinde ifade vermiştir.


GRAFİK TASARIMCI JOHN DOE KİMDİR?

Grafik tasarımlarda görülen John Doe ismi de yukarıda aktardığımız nedenlerden ötürü kullanılır. Türk Grafik Tasarımcılar pek tercih etmemektedir, tercih edilmemesinin nedeni ise bizim yapacağımız tasarımlarda Türkçe Karakter uyumlu font kullanma zorunluluğumuzdur. Çok daha üst seviye tasarımcılar bu sorunu başka türlü halletseler de biz alt seviye tasarımcılar Türkçe fontlar kullanırız bu yüzden John Doe ismini kullanmamız durumunda Türkçe karakterlerde nasıl bir görünüme sahip olacağını kestiremeyiz.

Yani velhasılı kelam sevgili okur, John Doe diye birisi yoktur ve hiç olmamıştır. John Doe benim, John Doe sensin, John Doe biziz… 🙂

Türk Blog Tarihinde hiç bir zaman değinilmemiş bir konuya açıklık getirmiş olmanın verdiği rahatlıkla hepinizi iyi bloglamalar dilerim.

Profesyonel Blog

About Vural Egemen SARIGÖZ 54 Articles
23 Nisan 1984 Adana doğumlu, 2005 yılından bu yana profesyonel olarak kurumsal firmalara blog yazarlığı, içerik yazarlığı, metin yazarlığı, reklam yazarlığı gibi konularda hizmet vermektedir. Sevdiği iş olan yazmak onu maddi ve manevi tatmin etmektedir. Çok az uyur, çok fazla içerik üretir. Profesyonel olarak tanıtım yazıları hazırlar ve bunları sosyal medyada pazarlar. İçerik Pazarlama, Blog SEO gibi kitap çalışmalarını sürdürmekmektedir. Yayınlanmış bir adet Yeni Başlayanlar için Blogger isimli e-kitabı bulunmaktadır. Adana'da yaşamakta olup Adana'yı çok sevmektedir.

1 Comment on Tüm Tasarımlarda Adı Geçen John Doe Kim?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*